¨

Nastává období masopustního veselí

Konec zimy na venkově znamená jediné. Maskovaná procesí obcházejí dům od domu. Takhle se u nás slaví masopust. Podbrdsko přitom není výjimkou.

Pod masopustem v širším slova smyslu se skrývá období  od Tří králů po Popeleční středu. Nenechte se ale zmást hraničními dny. Třídenní slavnost, tedy masopust v užším slova smyslu, má ještě předkřesťanské kořeny. I staří slované slavili konec zimy. A kdoví, kdo ještě před nimi.

V současnosti jsou termín i forma karnevalu obecné. Nejčastěji jde o taneční zábavy, lidové obchůzky v maskách, či maškarní bály pro děti i dospělé. A v tomto duchu se masopust odehrává i pod Brdy.

Masopust

Masopust

Už příští úterý se se zimou rozloučí v Jincích. Ve tři odpoledne průvod vyrazí od školy a dojde k sokolovně i místnímu společenskému centru. Právě tady dojde na tradiční stětí kobyly. Základní škola bude v permanenci i příští pátek, tentokrát však ve Spáleném Poříčí. Tady masopustní průvod tvořený převážně těmi menšími a nejmenšími projde centrem města dopoledne. Průvod je tradicí i v Obecnici. Tady je však naplánován až o týden později, konkrétně na 7. března.

Leckde ale maskované postavy obcí neprojdou. Naopak je v plánu je koncentrovat na jednom místě a nabídnout jim pořádnou porci zábavy. Dětský karneval tak na 1. března připravuje v Obecnici. Ve Spáleném Poříčí bude maškarní bál i letos dětský i dospělácký. 7. března tu nemůže chybět ani tradiční upálení Bakuse, o program pro děti se postará Culinka. O další týden později si děti v maskách zařádí na západním i východním okraji CHKO Brdy. V Jincích se bude tančit v rytmu disco, v Mirošově se hudebním stylům meze klást nebudou. Na obou místech ale hodí zimu za hlavu 14. března.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *