¨

Nastává období masopustního veselí

Konec zimy na venkově znamená jediné. Maskovaná procesí obcházejí dům od domu. Takhle se u nás slaví masopust. Podbrdsko přitom není výjimkou.

Pod masopustem v širším slova smyslu se skrývá období  od Tří králů po Popeleční středu. Nenechte se ale zmást hraničními dny. Třídenní slavnost, tedy masopust v užším slova smyslu, má ještě předkřesťanské kořeny. I staří slované slavili konec zimy. A kdoví, kdo ještě před nimi.

V současnosti jsou termín i forma karnevalu obecné. Nejčastěji jde o taneční zábavy, lidové obchůzky v maskách, či maškarní bály pro děti i dospělé. A v tomto duchu se masopust odehrává i pod Brdy.

Masopust

Masopust

Už příští úterý se se zimou rozloučí v Jincích. Ve tři odpoledne průvod vyrazí od školy a dojde k sokolovně i místnímu společenskému centru. Právě tady dojde na tradiční stětí kobyly. Základní škola bude v permanenci i příští pátek, tentokrát však ve Spáleném Poříčí. Tady masopustní průvod tvořený převážně těmi menšími a nejmenšími projde centrem města dopoledne. Průvod je tradicí i v Obecnici. Tady je však naplánován až o týden později, konkrétně na 7. března.

Leckde ale maskované postavy obcí neprojdou. Naopak je v plánu je koncentrovat na jednom místě a nabídnout jim pořádnou porci zábavy. Dětský karneval tak na 1. března připravuje v Obecnici. Ve Spáleném Poříčí bude maškarní bál i letos dětský i dospělácký. 7. března tu nemůže chybět ani tradiční upálení Bakuse, o program pro děti se postará Culinka. O další týden později si děti v maskách zařádí na západním i východním okraji CHKO Brdy. V Jincích se bude tančit v rytmu disco, v Mirošově se hudebním stylům meze klást nebudou. Na obou místech ale hodí zimu za hlavu 14. března.

 

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *