Na zámku v Mníšku pod Brdy chystají tradiční Velikonoční veselici

Jako už tradičně i letos se na zámku v Mníšku pod Brdy na Velikonoce chystá velká sláva. V sobotu 8. dubna 2023 se tu koná Velikonoční veselice. V letošním roce se jedná již o jubilejní 20. ročník, který bude opět spojen se sbírkou pro hendikepované, věnovanou rehabilitačnímu centru pro tělesně postižené Rehafit, o.p.s.

Bohatý program na nádvoří, v zahradě i v zámku začne po desáté dopolední. Konat se budou i prohlídky reprezentačních i soukromých pokojů, Pohádkové prohlídky “Tajemství staré bambitky 2” pro nejmenší, Velikonoční prohlídky pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete i na výtvarný ateliér, country hudbu uskupení Naboso, šermířská představení skupiny Alotrium, Pašijové hry komunitního centra Magdalena i řemeslné tržiště.

Pašijové hry, zámek Mníšek pod Brdy, foto: Anna Čelouchová

Pašijové hry, zámek Mníšek pod Brdy, foto: Anna Čelouchová

Program 8. 4. 2023

10:00 – Bydlení drobné šlechty za první republiky – reprezentativní salony – otevření zámku
10:00 – 16.00 Výtvarný ateliér pro rodiny s dětmi s velikonočním tvořením
10:00 – otevření malého řemeslného tržiště
10:30 Pašijové hry – komunita Magdaléna v zahradě zámku
10:00 – 16:00 Pohádkové prohlídky s komtesou – Tajemství staré bambitky
10:00 – 16:00 Velikonoční prohlídky a klasické prohlídky
11:00 mini přednáška o zbraních středověkých a šerm pro děti
11:30 Barokní šermířské hrátky – skupina historického šermu Alotrium
12:00 mini přednáška o zbraních středověkých a šerm pro děti
12:30 Dražba zvesela – skupina historického šermu Alotrium
13:00 Country kapela Naboso
13:30 Barokní šermířské hrátky – skupina historického šermu Alotrium
14:00 Country kapela Naboso
14:30 Barokní šermířské vystoupení „Trocha klasiky“ – skupina historického šermu Alotrium
15:00 Country kapela Naboso
15:30 Barokní šermířské vystoupení „Trocha klasiky“ – skupina historického šermu Alotrium
16:00 Country kapela Naboso

Prohlídky reprezentačního okruhu – jak se žilo drobné šlechtě v 1. polovině minulého století, uvidí návštěvníci v kompletně zařízených salóncích a jídelnách, ve kterých poslední majitelé, Kastové z Ebelsbergu, promísili dobový nábytek s už moderními vymoženostmi tehdejší doby. Místnosti jsou navíc vybaveny převážně jejich původním mobiliářem. Nábytek a obrazy jsou umístěny podle sto let starých fotografií, a tak se skutečně ocitneme tam, kde trávila čas poslední místní paní hraběnka s manželem a společností. V rámci trasy čeká návštěvníky nejedna zajímavost. Spatří například originál obrazu známého barokního mistra, vestavěné skříně, hodiny umístěné do stropu nebo dobový telefon.

Prohlídky soukromých pokojů – manželé Kastovi trávili velkou část svého dne ve svých soukromých komnatách. Návštěvník během prohlídky nahlédne do jejich ložnic a koupelen a uvidí, jak moderně a prakticky si je nechali zařídit. Pro návštěvu vnoučat a dalších příbuzných pak byl připraven ještě hostinský pokoj a především dětský pokojíček plný hraček. Tady jistě každého zaujme například maketa školní třídy, společenská hra Dostihy a sázky a především domeček pro panenky, který svítil na elektřinu.

Pohádkové prohlídky – jsou připraveny pro nejmenší návštěvníky zámku a provádí je místní komtesa v dobových šatech. V prvním patře začínají výstavou o pohádce Tajemství staré bambitky 2, která se na mníšeckém zámku natáčela. Tam jsou vystaveny kostýmy krále, královny i loupežníka Karaby, mapa království, stará bambitka, dvojitý trůn nebo kuchyňské vybavení kuchaře Frita. Tomu se ale někde na zámku ztratil kouzelný samovarný hrnec. Pomohou mu ho při prohlídce děti najít? Při pátrání se ocitnou také uprostřed dalších pohádek, kde potkají trpaslíky, Sněhurku, Růženku i Popelku nebo tříhlavého draka. A na závěr spatří mnoho malých princezen, králů a královen v dobových šatech

Velikonoční prohlídky – speciální prohlídky, které zábavnou formou připomenou dětem i dospělým velikonoční zvyklosti. V rámci návštěvy reprezentačních prostorů zámku se dozví spoustu zajímavostí. Například kdo peče na Velikonoce preclíky, proč se nesmíme škaredit, proč je nutné třikrát kýchnout nebo které vajíčko se líněji otáčí, syrové nebo vařené? A kdo je zvědavý, co to je švihačka, šlehačka či houdovačka, proč musíme mít na Velikonoce něco nového na sobě, jak zní klapot klapačky, proč byl i rak postní jídlo nebo proč je nutné vyskakovat do výšky, ten si Velikonoční prohlídku nesmí nechat ujít.

Výtvarný ateliér – v průběhu celého dne se budou moci malí i velcí, talentovaní i ti méně zabavit barvením sádrových odlitků různých motivů, tvarů a velikostí nebo se věnovat tvorbě s velikonoční tematikou. Vymalovat mohou třeba sádrového zajíčka, velikonoční vejce, velkou houbu, auto, princeznu, srdce, květinu a mnoho dalšího z bohatého výběru.

Hudba v podání Naboso – mezi prohlídkami si bude moci návštěvník poslechnout i zazpívat country písně, které bude na nádvoří zámku vyhrávat uskupení Naboso.

Šermíři ze skupiny Alotrium – na nádvoří bude během dne vystupovat šermířská skupina Alotrium. Předvede souboje a dovednosti, bez nichž by se žádný rytíř ani jiný schopný bojovník neobešel. Mezi představeními bude možné prohlédnout si ukázku jejich zbraní i dalšího nezbytného vybavení.

Pašijové hry – tradiční představení v zahradě zámku, které při oslavě Velikonoc nesmí chybět a které předvedou, jako každým rokem, klienti komunitního centra Magdaléna, o.p.s.

Řemeslné tržiště – u stánků v předzámčí si zakoupíte jarní suvenýry, šperky pro dívky či dřevěné meče pro kluky nebo něco dobrého k snědku i k pití.

Rehabilitační centrum Rehafit nabízí své služby již přes deset let. V současné době působí v moderních prostorách na pražském Černém Mostě a poskytuje nejen odbornou zdravotní péči, ale i psychosociální zázemí. Klasickou fyzioterapii kombinuje také s tradiční čínskou medicínou a je dokonce jediným centrem pro tělesně postižené u nás neomezující počet návštěv ani stupeň invalidity a postižení.

Prohlídky v rámci akce je vhodné rezervovat.

zdroj: Jana Digrinová, zámek Mníšek pod Brdy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *