¨

Na Vystrkov se vrátily ovce a kozy

Vystrkov, jeden z okrajových kopců CHKO Brdy, v jehož náručí se choulí Jince a protéká Litavka, na svých svazích znovu hostí stádo koz a ovcí. Stošedesátihlavé stádo sem dorazilo v polovině května z Českého krasu. 

Hlavním úkolem mečících a bečících obyvatel třináctihektarového bezlesí je ochrana přírody, a to dokonce hned dvojí. Zdejší teplomilné trávníky by bez pravidelného spásání rychle podlehly sukcesi a staly se křovinami a později lesem. Spásání tu tak zvyšuje pestrost brdské krajiny. Kromě stepní vegetace je Vystrkov cenný také jako paleontologická lokalita. Zkamenělé otisky prvohorních obyvatel moří sem proto lákají komerční sběrače a nelegální kopáče. Přítomnost pasáčků se stádem je však naštěstí často odradí.

Stádo mířící na Vystrkov, zdroj: brdy.ochranaprirody.cz

Stádo mířící na Vystrkov, zdroj: brdy.ochranaprirody.cz

Vystrkov s ovcemi a kozami ale není jediné místo v Brdech, kde dobytek pomáhá biodiverzitě. Podobná situace je i pod Padrťskými rybníky. Tady se pasou pro změnu krávy. Jejich mlsný jazyk a tvrdá kopyta nejenže zabrání zarůstání  náletovými dřevinami, ale také vytvoří vhodné podmínky pro růst méně konkurenčně schopných rostlin. Na webu Správy CHKO Brdy tak můžete obdivovat fotografie kvetoucího kociánku dvoudomého nebo hadího mordu nízkého.

Zdroj: brdy.ochranaprirody.cz

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *