¨

Masopustním veselím ožije i Podbrdsko

Na českém venkově stále žije spousta tradic, které  už byly ve městech pozapomenuty. Patří mezi ně i masopust, který si spojujeme především s průvodem masek. Podbrdsko v tomto směru není výjimkou a veselí s maškarami propukne i zde.

Masopust se drží i v Příkosicích, foto: Jan Krhoun, www.prikosice.rokycansko.cz, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11710389

Masopust se drží i v Příkosicích, foto: Jan Krhoun, www.prikosice.rokycansko.cz, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11710389

Historie masopustu sahá hluboko do předkřesťanského období. V pohanských dobách se jednalo o oslavy konce zimy a počátku jara, které byly spojeny i s očekáváním nuzného období, kdy zásoby z minulé sklizně již začínají docházet a do té další je daleko. Křesťanský rozměr je spojen s dnešním časovým orámováním, neboť v širším slova smyslu jde o období mezi svátkem Tří králů a Velikonocemi.

Masopustní tradice si připomínají i v mnoha podbrdských městech a obcích. V Příbrami se o to například postarají pracovníci místního Hornického muzea. Ve spolupráci s březohorskou základkou v úterý 26. února pořádají dětský masopust. V sobotu 9. března si pak tuto tradici připomenou v budově Ševčinského dolu.

Děti budou v akci i 22. února ve Spáleném Poříčí. Namaskovaní žáci zdejší základní školy jako obvykle projdou dopoledne centrem města.

Tradiční masopustní průvody přijdou na řadu až poněkud později. 2. března se na něj mohou těšit ve Vševilech, Věšíně nebo Hoděmyšli. První únorovou sobotu projdou maška potřetí v novodobé historii i Číčovem. O den později projdou masky Bezděkovem.

V souvislosti s masopustem je třeba zmínit i postní duchovní obnovu, kterou coby víkendový pobyt nabízí rožmitálský Penzion Panský dům.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *