Lovecký zámeček Vacíkov

Na jižním úpatí Brd, 4 kilometry jižně od Rožmitálu pod Třemšínem a nad stejnojmennou vesnicí stojí lovecký zámeček Vacíkov. Dřevěná budova z druhé poloviny 19. století je tak vedle Roželova druhou podobnou stavbou v této části středočeských hor.

Lovecký zámeček Vacíkov

Lovecký zámeček Vacíkov

První zmínka o Vacíkovu, který je dnes administrativně součástí nedalekých Hvožďan, pochází z první poloviny šestnáctého století. Zámeček pod Petráškovou horou je však podstatně mladší. Nechal jej v letech 1874 – 1875 vystavět březnický pán Eduard hrabě Pálfy z Erdödu. Současný stav je ale i dílem rekonstrukce, kterou dnešní majitel – Lesy České republiky s. p. – realizuje vlastně dosud. Na přelomu let 2016 a 2017, kdy jsme tu byli naposledy, docházelo k opravám dlážděného nádvoří před zámečkem a příjezdových cest, které dostávaly nový asfaltový povrch. Přístup do zámečku i jeho nejbližšího okolí byl kvůli probíhající rekonstrukci cedulemi zakázán.

Interiér zámečku, foto: Ing. Tomáš Čabrádek

Interiér zámečku, foto: Ing. Tomáš Čabrádek

Dřevěná stavba o půdorysu přibližně 25 x 14 metrů stojí na kamenné podezdívce. Většina vnějších stavebních prvků je bohatě zdobně vyřezávána. Původní jsou podlahy, stropy, schody a obklady.

V zámečku je dnes ubytovna Lesů ČR s celkem čtyřmi dvou a čtyřlůžkovými pokoji. Celková kapacita činí 12 hostů. K dispozici je kuchyně, společenská místnost pro 20 osob i venkovní posezení před zámečkem. Bližší informace (platné k lednu 2017) o ubytování naleznete ZDE, nebo vám je poskytne vedoucí polesí Vacíkov.

Ubytování na zámečku Vacíkov, foto: Ing. Tomáš Čabrádek

Ubytování na zámečku Vacíkov, foto: Ing. Tomáš Čabrádek

Pokud se tu ale nerozhodnete ubytovat, můžete vacíkovský zámeček obdivovat zvenčí. Jeho krása vynikne v řídkém anglickém parku, který jej obklopuje. Rostou tu douglasky nebo pyramidální duby. U příjezdové cesty nedaleko zámku stojí Bartoňův kříž jako upomínka na mladého hajného Bartoně, kterého v tomto místě roku 1878 smrtelně postřelil pytlák. Původní křížek ještě v 19. století nechala odstranit šlechta. Ten současný se tu objevil více než 130 let po tragédii.

Na dohled k zámečku i k výše zmíněnému kříži se dostanete po zelené trase KČT z Vacíkova na Třemšín. Samotná stavba stojí asi 700 metrů nad vesnicí, kde jistě najdete i místo k zaparkování.

Bartoňův kříž u vacíkovského zámečku

Bartoňův kříž u vacíkovského zámečku

Výlet sem doporučujeme spojit s procházkou Informační stezkou Petráčkova hora. Ta začíná i končí ve Vacíkově a na svých přibližně pěti kilometrech a sedmi zastaveních vás provede okolím jednoho z největších středočeských ložisek zlata.

 


Zdroje:

Vacíkov.cz (Marie Berchtoldová)

Hvožďany.eu

Wikipedia

Informační stezka Petráškova hora na Geocasching.com

Lesy ČR – lesní závod Konopiště

4 Responses

  1. František Reš napsal:

    Škoda, že nerozeznáte dub od buku. Nejsou tady pyramidální buky, ale duby. Hadí smrky – ten tady byl než jeden, ale orkán Kyril 19.1.2007 ho natolik poničil, že už neexistuje. fr.

  2. Miroslava Černá napsal:

    Dobrý den,máte volný termín na Silvestra, nebo již máte obsazeno. Sháníme ubytování 30.12.2022 do 1.1.2023 při 6- 10 lidí . Děkuji Černá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *