¨

Letošní zima i v Brdech přeje spíše cyklistům

„Na horách má ležet sníh, městům v údolích stačí poprašek jednou, dvakrát za zimu,“ tak si nejeden Čech představuje ideální průběh prosince, ledna a února. Letošní chladné období ale zatím připomíná spíše listopad, a to i v nejvyšších partiích českých pohoří. Ani Brdy nejsou výjimkou a sníh se tu dlouhodobě drží jen v chladných stinných místech. Nic pro běžkaře ani skialpinisty. Naopak turisté a cyklisté jsou z prodloužené sezóny nadšeni.

Na hrázi Dolejšího Padrťského rybníka (Praha je vidět vpravo)

Na hrázi Dolejšího Padrťského rybníka (Praha je vidět vpravo)

V případě milovníků chůze tedy o nějakém prodloužení sezóny moc řeč být nemůže. Ta turistická totiž v Brdech nekončí nikdy. Dobré obutí a oblečení jen zřídka nestačí k pořádnému výšlapu. Za posledních několik zim by takové dny šlo spočítat na prstech.

To běžné cyklisty sněhová nadílka, mrazové plotny na cestách nebo rtuť teploměru hluboko pod bodem mrazu přece jen do Brd často nepustí. Přelom let 2019 a 2020 je k nim přívětivější. Stále však jde o zimu, a tak by rekreační vyznavači jedné stopy neměli vyrážet jen tak bez rozmyslu ani do takových hor, jakými jsou Brdy.

V první řadě jde o oblečení. Chladný vzduch bičující rychle jedoucího turistu způsobí významný pokles pocitové teploty. Zdaleka nejhůř jsou na tom chodidla a nárty, ruce, krk a obličej. Při sjezdu pak trpí všechna propocená místa, kterými se k tělu dere studený vzduch. Bez svršků vyrobených přímo pro zimní cyklistiku může být v létě běžný čtyřicetikilometrový výlet nyní utrpením. S tím souvisí i schopnost znát své síly. Všichni jsme uprostřed de facto odpočinkového období, po vánočním a Silvestrovském hodování. Většina z nás nyní nedisponuje fyzičkou srovnatelnou s letními měsíci. V chladu se navíc tělo unaví rychleji. Místo dobrého bidonu s ledovou vodou se může hodit termoska s teplým čajem a prochladlé tělo ocení i něco k jídlu. Takže, jak říká Roman Vaněk s Petrem Havlíčkem, do kopců určitě ano, ale s rozumem.

Mohlo by se Vám také líbit...

2 komentáře

  1. Karel Urban napsal:

    Bohužel ve stínu dobrých podmínek pro cyklisty a turisty se skrývá obrovské nebezpečí. Absence sněhu a tedy i vody a doplňování její podzemní hladiny se už teď projevuje v akumulačních nádrží na pitnou vodu a třeba absencí vody ve studánkách. Mírné teploty a nedej bože teplé jaro vypustí brouka k devastujícímu útoku na brdské hvozdy, no není se na co těšit. Obrysy projektu “vodní nádrž Amerika” a rozsáhlé holiny začínají nabývat konkrétních rozměrů.

  2. Pavel Žižka napsal:

    Pane Urbane, díky za připomínku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *