Lednovým zřízením CHKO Brdy se otevře jen část vojenského újezdu

Jak již asi víte, CHKO Brdy vzniká s platností od 1. 1. 2016. Zjednodušeně řečeno má zabírat plochu bývalého vojenského újezdu (260 kilometrů čtverečních) a již dnes přístupných jižních Brd (85 kilometrů čtverečních). Od Nového roku 2016 se ale pěším a cykloturistům otevře jen dvacet až třicet procent území využívaného armádou. Tato informace zazněla včera na tiskové konferenci v Plzni.

Všechny plochy, které již nebudou využívány k výcviku vojska, budou veřejnosti otevřeny do konce roku 2017, kdy by měl skončit pyrotechnický průzkum oblasti. Trasy KČT a cyklotrasy by měly být označeny nejpozději do jara roku 2018. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), která Chráněnou krajinnou oblast spravuje, se tak chystá turistickou mapu vydat až poté, co bude pyrotechnicky vyčištěno alespoň okolí cest. Do té doby by AOPK měla aktualizovat mapu přístupných tras a oblastí alespoň na svém webu.

Od 1. 1. 2016 se tak turistům otevřou především okrajové části současného vojenského újezdu. Centrální část je stále pod pyrotechnickou zátěží. Otevřeny samozřejmě zůstanou jižní Brdy, které do vojenského újezdu nepatří. Naopak trvale veřejnosti nepřístupný zůstane přibližně trojúhelník Jince – Obecnice – Zaječov. Těchto 50 kilometrů čtverečních bude sloužit jako posádkové cvičiště.

Hlavní návštěvnické centrum CHKO má vzniknout s podporou dotací z EU do roku 2020 v budovách kolem zámečku Tři trubky nedaleko Strašic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *