¨

Komentované výlety do Brd pokračují. Letos povedou i do dalších míst v geoparku Barrandien

Ani letošní turistická sezóna se neobejde bez komentovaných vycházek a vyjížděk do Brd. Ty letos vznikají pod hlavičkou geoparku Barrandien, který je, stejně jako Destinační agentura Brdy, organizační složkou Ekologického centra Orlov. Celková nabídka bude bohatší než obvykle a pěší i cyklisty zavede nejen do Brd, ale i do dalších míst Barrandienu, tedy zjednodušeně oblasti mezi Prahou a Plzní.

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

foto: Radka Žáková (cykloRadka), plzenskonakole.cz

Cyklus výletů by tak měl celý region, který se uchází o titul národního geoparku a v budoucnu by se rád zařadil mezi globální geoparky UNESCO, přiblížit široké veřejnosti. Vedení jednotlivých akcí se proto ujali nejen tradiční průvodci, ale i geologové, kteří účastníkům dokonale přiblíží krásy zdejší živé i neživé přírody.

„Budeme představovat zajímavosti celého území geoparku Barrandien. Teď v červnu začínáme v Brdech na Jinecku, další výlety budou v Praze, v Českém krasu, v oblastech těžby kaolinu na Plzeňsku či na Radnicku, kde se těžilo černého uhlí,“ říká projektový manažer Ekologického centra Orlov Luboš Gardoň.

Na první letní měsíc je připravena hned trojice komentovaných výletů. „Začínáme geologickou vycházkou do okolí Jinců, které je známé nálezy zkamenělin trilobitů,“ uvádí Luboš Gardoň. Sem se zájemci o navštívení bývalé huti Barbora a poznání života prvohorních mořských tvorů sjedou již v sobotu 15. června. Geolog Josef Mucha jim ukáže, jak poznají, ve kterých horninách zkameněliny najdou. Geologické kladívko a rukavice se tak budou jistě hodit a do domácí sbírky možná přibude i nová fosilie. Další dobrou zprávou je, že tento výlet je pro zájemce zdarma.

O týden později si na své přijdou cyklisté. Z Hořovic se totiž s panem Jiřím Holomelem poputuje v sedle horského kola za vojenskou historií Středních Brd. Hrad Valdek zastupuje tu dávnější, dopadové plochy na Houpáku nebo bývalá kasárna ve Strašicích pak tu nedávnou. „Několik zastávek u bunkrů a střelnic, které tu donenávna byly, mohou být dobrým tipem na výlet pro táty se zdatnějšími kluky na kolech,“ říká Luboš Gardoň.

Poslední červnová sobota zve znovu do sedla, tentokrát se však bude koštovat ta nejkvalitnější tekutina. Pan Jiří Švamberk zájemce na bajku vezme kolem studánek centrálních Brd. A že jich tu je a ve vedru se budou hodit! Za nimi se vyrazí ze Zaječova.

foto: Radka Žáková (cykloRadka), plzenskonakole.cz

foto: Radka Žáková (cykloRadka), plzenskonakole.cz

Pro všechny komentované výlety platí omezení počtu účastníků. Zájemci by se tak měli předem registrovat buď na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin, nebo pomocí registračního formuláře zde na webu. To platí i pro jiné výlety s průvodcem po geoparku Barrandien, které proběhnou v dalších měsících. Jejich kompletní nabídku najdete přímo zde na stránkách.

Komentované výlety po Barrandienu připravuje Ekologické centrum Orlov o.p.s. v Příbrami, ve spolupráci s regionálním informačním portálem pro cyklisty plzenskonakole.cz, kde se také dozvíte bližší informace k organizovaným cyklovýletům.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *