Kolem nejvyššího vrcholu Brd vede nová naučná stezka

Ještě před šesti lety veřejnosti nepřístupné centrální Brdy se dočkaly další naučné stezky. Po lesnické naučné stezce Klobouček a naučných stezkách Jordán a Okolím Padrťských rybníků byla před pár dny představena další. Najdete ji přesně mezi třemi ostatními a dostanete se po ní na nejvyšší vrchol Brd – na Tok.

Mgr. Bohumil Fišer u jednoho z panelů naučné stezky Tok, foto: Správa CHKO Brdy

Mgr. Bohumil Fišer u jednoho z panelů naučné stezky Tok, foto: Správa CHKO Brdy

A právě nejvyšší brdská hora dala naučné stezce Tok jméno i tematiku. Na osmi kilometrech se tu turisté seznámí s tím, jak nehostinné podmínky na Toku panují a jak se s nimi vyrovnávají rostliny i živočichové, kteří tu dokáží přežít.

“Návštěvníci se například dozvědí, jak se nevlídnému prostředí přizpůsobila masožravá rosnatka, zjistí, že na některých místech se zachovaly přirozené podmáčené smrčiny, uvidí, jak se na zdejší krajině podepsal mráz a možná budou překvapeni tím, jak jsou pro vřes důležité houby. Stezku tvoří jeden klasický velký informační panel a devět malých kovových desek, které jsou v Brdech již tradičně umístěny na solitérních kamenech. Ty jsou naším příspěvkem k zachování kouzla zdejší nezastavěné krajiny,” doplňuje Mgr. Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy.

Naučná stezka Tok, foto: Správa CHKO Brdy

Naučná stezka Tok, foto: Správa CHKO Brdy

Všechny texty jsou doplněny QR kódy, pod kterými se skrývají rozšiřující informace ke každému tématu. Pokud by se vám osm kilometrů procházky zdálo málo, pak vězte, že opak je pravdou. Celá trasa vede v samém srdci Brd a od nástupního místa v Obecnici, Zaječově, Orlově nebo Kozičíně je vždy několik kilometrů vzdálená. I na to autoři stezky mysleli a pořadí jednotlivých zastavení nechávají na každém návštěvníkovi.

Mapa trasy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *