Kočka

Nad názvy některých kopců se člověk pozastaví. Jedním z největších v Brdech je Praha, součástí severozápadního hřebene pak Bábovka. Vedle pekařů a cukrářů tu máme i takové, které potěší nejednoho zoologa. To platí pro vrchy Beran a Kočka. A právě na posledně jmenovanou se podíváme blíže.

Kočka (vpravo) a Kamenná (vlevo) rámují výhled na Dolejší Padrťský rybníky

Kočka (vpravo) a Kamenná (vlevo) rámují výhled na Dolejší Padrťský rybníky

Turistika tu má dlouhou historii. První romantičtí milovníci chůze se do těchto míst vydávali před více než sto lety. Dnes se tento kopec tyčí nad holými Padrťskými pláněmi, jimž dominují dva obrovské rybníky. První turisté ale v údolí pod Kočkou navštěvovali vesnice Padrť a Záběhlou. Poloha uprostřed pohoří z nich udělala tehdy známé letovisko. Zbytky útulny na svazích Kočky svědčí o tom, že to sem lidi táhlo už dávno.
Hustou smrčinou porostlý vrch dobře znají i paleontologové. Právě odsud totiž pochází naše nejstarší makrofosilie. Psal se rok 1965, kdy ve zdejších paseckých břidlicích byla objevena zkamenělina členovce Kodymirus vagans. Z jiné lokality tento více než 500 milionů let starý druh mořského členovce známý není. Pokud byste namítali, že správnou brdskou horu tvoří hlavně slepence, jste na správné stopě i tady.
Že je slovo hora přehnané? Možná ano, možná ne. Kdo se vyškrábe až na vrchol Kočky, prohlédne si svět z výšky 789 metrů nad mořem. Návštěvníci Klínovce, Velkého Javoru nebo Sněžky se možná ušklíbnou, na brdské poměry jde ale o slušné číslo. Když už tady člověk stojí, shání se po nějaké té vyhlídce. A zklamán neodejde.Z místa, kde se dá stát jednou nohou ve Středočeském a druhou v Plzeňském kraji se otevírá pohled k Padrťským rybníkům. Střelnice nedaleko od nich byla místem, odkud se na svahy Kočky zatoulala spousta munice. Pyrotechnici si tu tak museli dát vážně záležet a zdejší trhací jáma se během pyrotechnické očisty Brd téměř nezastavila.
Popojděte pár desítek metrů a druhá vyhlídka je na světě. Tentokrát je vidět až do okolí Plzně. Ta z jádra Brd moc často k vidění není. Už jen proto se sem vyplatí vyrazit. Přímo na vrchol vede odbočka z červené páteřní trasy Klubu českých turistů. Ta vede z obce Mýta přes Jižní Brdy na Míšov a dále na Střední Brdy a Obecnici. Poloha Kočky v srdci Brd ale znamená, že ze všech těchto obcí je to na Kočku daleko.
Nejpříjemnější vycházka sem vede ze Strašic. Můžete využít parkoviště hned na kraji CHKO u Hlávkova mostu. Po modré jsou to necelé tři kilometry k loveckému zámečku Tři Trubky a další asi kilometr k rozcestí, které nese stejný název. Tady uhnete na červenou. Na vrcholu Kočky budete mít v nohách osm kilometrů a cesta zpátky je celkem logicky dlouhá stejně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *