Kam příští týden v Brdech a pod nimi (49/2016)

I v polovině adventu nabízejí středočeské hory a jejich okolí spoustu možností, kde trávit volný čas. S několika tipy přicházíme jako každou neděli i my.

Začněme tradičně výstavami a nejlépe těmi bez vánoční tematiky. V rožmitálském Podbrdském muzeu ještě 14 dní vítá zákazníky pan Bajza na výstavě věnované historii obchodu a obchodování. Aleš Sedláček pak v Rokycanech návštěvníky i v zimě zahřeje pohledem do Tichomoří. Ve Strašicích zase své obrazy vystavuje Martin Koranda.

Příbramské betlémy, zdroj: Hornické muzeum Příbram

Příbramské betlémy, zdroj: Hornické muzeum Příbram

Další výstavy už mají adventní nádech. V Dobříši se vracejí k židovské minulosti tohoto města například i výstavou Židovské zvyky a tradice. Betlémářka paní Jiřina Hánová propůjčila Muzeu Dr. Bohuslava Horáka část ze své sbírky a návštěvníci si ji tak mohou prohlédnout v Rokycanech. Další výstava betlémů probíhá ve Spáleném Poříčí. Do místního informačního centra navíc můžete přinést i svůj příspěvek. Pozadu nezůstávají ani v hornické Příbrami. Betlémy si můžete prohlédnout i ve zdejší Galerii Františka Drtikola. Největší betlém ze sena pak připravili v Čenkově.

O třetí adventní neděli pokračuje vánočními trhy, Ježíškovou dílnou a koncertem Vlasty Horvátha předvánoční program v Příbrami. Vánočními dílnami v budově ochránců přírody pokračuje advent ve Spáleném Poříčí. Vánoční knoflíkový trh proběhne v sobotu v Mníšku pod Brdy.

Tematické předvánoční či adventní prohlídky nabízí zámky v Mníšku pod Brdy, Dobříši i Hořovicích. S princeznou a drakem vyřezanými ze dřeva se mohou děti potkat na výstavě loutek v Hornickém muzeu v Příbrami.

Děti budou v pátek vypouštět balónky s přáním Ježíškovi například v Mýtě, Věšíně nebo v Jincích.

Klíčovou dětskou událostí příštího týdne je ale příchod Mikuláše. Čertovský rej s mikulášskou nadílkou je proto připraven v Rožmitále pod Třemšínem. Setkání se sv. Mikulášem spolu s rozsvícením vánočního stromu proběhne i v Dobříši.

Hermelínování, zdroj: Facebook/Společenské centrum Josefa Slavíka

Hermelínování, zdroj: Facebook/Společenské centrum Josefa Slavíka

K adventu patří také koncerty. Pěvecký kroužek Domova Laguna Psáry zazpívá ve čtvrtek v Jincích. Soubor JENTET naopak v neděli rozezvučí Svatou Dobrotivou. Na neděli naplánovala svůj vánoční koncert také Rožmitálská Venkovanka.

Pokud ale patříte k těm, kteří si od předvánočního bláznění raději odpočinou u dobrého jídla, pozveme vás v sobotu do Jinců, kde místní zahrádkáři pořádají Hermelínování. Pořádně zpracovat nabrané kalorie pak můžete v neděli vycházkou na Slonovec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *