Kam příští týden v Brdech a pod nimi (47/2016)

Poslední celý listopadový týden a s ním první adventní neděle v jeho závěru jsou tu. Právě kolem počátku předvánočního období se točí spousta akcí v následujících sedmi dnech, ale nejen kolem něj…

Pod Brdy totiž pokračuje spousta různě zaměřených výstav. O historii obchodu a obchodování zejména na počátku minulého století se můžete spoustu nového dozvědět v rožmitálském Podbrdském muzeu na výstavě Koloniál pana Bajzy. V Muzeu Dr. Bohuslava Horáka zprostředkovaně navštívíte Tichomoří. Tedy alespoň to, které na svých obrazech zvěčnil Aleš Sedláček. A když už jsme u malby, ve strašickém Muzeu Středních Brd vystavuje výběr ze své dosavadní tvorby Martin Koranda. K židovské minulosti Dobříše se až do Vánoc vrací na místním zámku například i výstavou mapující židovské zvyky a tradice. Poslední výstava, na kterou vás pozveme do Rokycan, má už čistě adventní nádech. Paní Jiřina Hánová totiž místnímu muzeu pro tematickou expozici propůjčila část ze své sbírky betlémů.

V nejbližších čtyřech týdnech můžete i v Brdech očekávat spoustu vánočně laděných akcí. Například ve středu pořádá Ekocentrum Spálené Poříčí společné pletení adventních věnců. Ve čtvrtek na zámku Dobříš proběhne adventní koncert místní základní umělecké školy a spolku Jeřabinky a v sobotu ve zdejším Zrcadlovém sále uspořádají benefiční koncert na obnovu místních varhan.

Adventní trhy v Mirošově, zdroj: město Mirošov

Adventní trhy v Mirošově, zdroj: město Mirošov

Na předvánoční období přichystala zajímavé akce či trhy řada měst i obcí pod Brdy. Advent v Příbrami zahajují již v sobotu odpoledne a od neděle se můžete těšit na klasické trhy. Adventní trhy se zpíváním budou o víkendu pro návštěvníky a kupující přichystány také v Rokycanech a v neděli také v Mirošově a v Jincích. V sobotu rozsvítí vánoční strom ve Věšíně i v Zaječově a ve stejný den zahajují advent i v Rožmitále pod Třemšínem jarmarkem lidových řemesel.  Adventní jarmárek pořádá v sobotu v Dobříši také Pastorační centrum sv. Tomáše spolu s Rodinným centrem Radovánek. Ve Spáleném Poříčí startuje maraton adventních akcí v neděli stavěním betlému v Číčově.

Pro toto roční období jsou zejména dětem připraveny také zvláštní prohlídky některých zámků. V Mníšku pod Brdy zvou na Vánoční příběh královny Elzy. Zámek Dobříš zase o víkendech nabízí tematické adventní prohlídky spojené s výstavou betlémů.

Toulky Českou Kanadou, zdroj: tremsinsko.cz

Toulky Českou Kanadou, zdroj: tremsinsko.cz

Aby se vám ze všeho toho cukroví, ozdob a svařeného vína nezamotala hlava, nabídneme i trochu cestování a poučení. Ve středu proběhne v Rožmitále pod Třemšínem cestopisná beseda s Liborem Drahoňovským nazvaná Toulky Českou Kanadou. Ve středu pohovoří v Rokycanech Tomáš Makaj o tom, jak se dříve žilo v Brdech, a od středy do pátku můžete ve Spáleném Poříčí pro zhlédnout rovnou celý Mezinárodní festival outdoorových filmů.

Nepíšeme o vaší akci? Dejte nám o ní vědět!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *