Kam příští týden v Brdech a pod nimi? (41/2016)

Ani lezavé říjnové počasí vás nemusí donutit sedět doma. Kam stojí za to se vydat vám prozradíme na následujících řádcích…

Sychravé podzimní počasí přímo zve na výstavy. Ve Spáleném Poříčí pokračuje do konce října ta k výročí 777 let od založení města. V rožmitálském Podbrdském muzeu má dveře svého koloniálu stále otevřené pan Bajza a návštěvníkům ukazuje, jak vypadalo obchodování před sto lety. V rokycanském muzeu Dr. Bohuslava Horáka vystavuje fotografie brdské přírody Martin Spal. Expozici nazvanou Brdskou divočinou můžete zhlédnout ještě dva týdny. V Dobříšském muzeu pokračuje Dřevěná výstava, tedy expozice uměleckých výrobků z tohoto přírodního materiálu. Historii šlechtických rodů v minulém století mapuje výstava na zámku Dobříš nazvaná Ve znamení tří deklarací. A do třetice v Dobříši, tentokrát v místním kulturním centru, pokračuje výstava obrazů Vladimíra Mencla nazvaná Česká krajina v obrazech.

Brdy historické II, zdroj: Klub Labe

Brdy historické II, zdroj: Klub Labe

Pokud vám počasí nedovolí do Brd vyrazit, můžete se vydat alespoň na besedu o nich a přijít tak na nápady kam na výlet, až se vyčasí. V Městském kulturním centru v Hořovicích bude ve středu v rámci besedy Brdy historické II. přednášet Mgr. Tomáš Makaj o loveckém zámečku Tři Trubky a RNDr. Martin Lang starých rudních dílech v Brdech. Ve čtvrtek pak Muzeum Dr. Bohuslava Horáka pořádá přednášku Brdy zmizelé, na které Mgr. Tomáš Makaj pohovoří a zaniklých brdských stavbách a zákoutích.

zdroj: brdsky-prdak.cz

zdroj: brdsky-prdak.cz

Na víkend pak meteorologové slibují přece jen o trochu lepší počasí, tak bude dobré si trochu zasportovat. Mirošovští pořadatelé připravili na sobotu cykloturistický podnik Brdský prďák. Připraveno bude šest tras v délkách 5 – 70 kilometrů. Vybere si tak jistě každý. V sobotu se koná také 1. ročník dogtrekkingové akce nazvané Brdský kros. V okolí Borovna tak očekávejte hustší výskyt čtyřnohých miláčků, nebo vezměte rovnou toho svého a vyrazte si s ním zaběhat.

A pokud raději chodíte do přírody sami a nevadí vám pošmourné počasí, můžeme vám doporučit rána na brdských vyhlídkách. Mlha povalující se v pestře probarvených údolích a horizont téměř nekontrastující s ocelovou oblohou je něco pro melancholické duše. Vyhlídka na Toku, Praze, Malém Toku, Houpáku, Okrouhlíku, Žďáru nebo Třemošné stojí i za mrholení za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *