¨

I letos v Brdech kvetou kosatce

Může se zdát, že brdská příroda je poněkud chudá a fádní. Když už ale botanickou nudu něco pročísne, bývá to často perla, za kterou stojí za to uspořádat výlet. V červnu to je zejména kosatec sibiřský, jehož fialové květy ozdobí řadu podmáčených luk v nejvyšším pohoří ve vnitřních Čechách.

Květen - kosatec sibiřský

kosatec sibiřský

Na tento druh můžete narazit na řadě míst po celém světě. V Evropě rostl od Švýcarska směrem na východ až do mírných oblastí Asie, tedy až do Japonska. Člověk jej zavlekl i na Britské ostrovy a do Kanady a USA. Do označení kosmopolitní mu sice ještě něco chybí, ale při velikosti jeho areálu rozšíření by se člověk divil, že je kosatec sibiřský zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů a zákon jej chrání coby silně ohrožený druh.

Odpověď, proč se s tímto druhem nesetkáváme častěji, je neznačená už v úvodníku tohoto článku. Vyskytuje se na podmáčených loukách a nesnáší kosení. Kolik takových míst ve svém okolí znáte? Zemědělsky využívaná a meliorovaná krajina kosatcům sibiřským prostě nesvědčí.

Naštěstí v Brdech máme bezlesí, která nedávají seno a naopak zadržují spoustu vody. A právě sem se vyplatí na kosatce vyrazit. Kvést začínají obvykle už koncem května či začátkem června na Hrachovišti nedaleko Hořovic. Jen o pár dní později se z jejich květů mohou těšit návštěvníci rokycanské a spálenopoříčské strany Brd. Pak totiž vykvete na Bahnech a třeba i na Kuřkovské myti. Velkým finále pak sezóna kosatců sibiřských v Brdech vyvrcholí v okolí Padrťských rybníků. Tady je populace tohoto druhu v Brdech vůbec nejpočetnější. A možná i v celé České republice.

2 komentáře

  1. Karel Urban napsal:

    Nad tou informací, že nesnáší kosatce kosení, bych trošku zapolemizoval, i z toho důvodu, že tato informace je uvedena ve wikipedii, která je obecně plná chyb a nepřesných informací. Například kosatce na Hrachovišti začaly expandovat až po roce 2008, kdy byla část lučních enkláv v rámci péče o EVL Hrachoviště pravidelně kosena, podobný úkaz můžeme sledovat na CP Padrť pod bývalou, dnes již neexistující řídící věží. Na druhé straně, vojenská činnost ve smyslu významného narušení půdního krytu nedělá kosatcům moc dobře, což můžeme sledovat na cílové ploše Brda (dnes Vševojsková střelnice), kde se významně zintenzivnil vojenský výcvik (to je naprosto v pořádku). Když odbočím, největší populaci čolků obecných najdeme v bývalé obalovně u Jinců, v betonových nádržích plných ropných produktů. Na Padrtích se dneska pasou krávy, tváříme se, jak je to zdejším loukám prospěšné, ale kdo znal tyto lokality dříve, tak jenom žasne, jak se snadno z květnatých luk plných života snadno stane vypucovaný ouhor plný kravských lejn. Prostě, každá oblast je svým způsobem specifická a co je jinde prospěšné, to nemusí platit pro Brdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *