¨

I letos se poputuje Vánočním krajem Rybovým

Jméno Jakuba Jana Ryby a úvodní slova jeho nejznámějšího díla: „Hej, mistře,“ k Vánocům prostě patří. Není se tak co divit, že turisté rožmitálského Spartaku každoročně pořádají volný pochod nazvaný Vánočním krajem Rybovým, čímž tohoto českého skladatele připomínají.

Voltušská vyhlídka

Voltušská vyhlídka

Právě Rožmitál pod Třemšínem byl totiž dlouholetým působištěm této významné osobnosti, která svou životní cestu ukončila nad nedalekou Voltuší. Mohyla v místě jeho skonu je hlavní zastávkou, kam by měly směřovat kroky poutníků. Mezi Štědrým dnem a Silvestrem tu totiž bude připravena plechová schránka skrývající účastnické diplomy i sešit, v němž lze podpisem zaznamenat svou přítomnost. Start pochodu ale pevně stanoven není. A to je dobře, neboť širší okolí Rožmitálu nabízí opravdu hodně míst, které stojí za to vidět. Komu by nestačilo okolí zdejšího zámku s Alejí Johanky z Rožmitálu, ten by jistě neměl minout Voltušskou vyhlídku, naučnou stezku U Drtiče – Bílá skála nebo vyrazit až na nejvyšší vrchol jižních Brd – Třemšín.

Právě sem poutníky zavede i další tradiční akce rožmitálských turistů. Stejně jako každý rok i letos se koná novoroční výstup na Třemšín. Trasu si, stejně jako u vánočního toulání, volí každý účastník sám. Účastnické diplomy budou tentokrát připraveny v boudě pod vrcholem.

A kdo by raději už na Silvestra intenzivněji zapracoval na shazování vánočních kilogramů, měl by vyrazit na západ do Spáleného Poříčí. Od zdejší Sokolovny se v poledne vyráží na tradiční Silvestrovský běh. Jím tu vlastně začíná největší párty v roce. Účastníci se totiž výjimečně neobléknou do funkčních triček a termoprádla, ale ze skříně vytáhnou od léta ukryté pestrobarevné košile a bermudy. Téma letošního běhu je totiž Havaj.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *