¨

I letos se koná výšlap na Petráškovu horu

Letos posedmé organizují spolky Čechy nad zlato a Brdy nad zlato s podporou obce Hvožďany Jarní výstup na Petráškovu horu. Příjemná procházka jižní výspou CHKO Brdy je zároveň mírumilovnou manifestací proti těžbě zlata v této oblasti.

Jarní výstup na Petráškovu horu, zdroj: Správa CHKO Brdy

Jarní výstup na Petráškovu horu, zdroj: Správa CHKO Brdy

V sobotu 27. dubna se účastníci sejdou ve 14 hodin na návsi ve Vacíkově. Informační stezkou, v jejímž názvu je písmeno š ve jméně hory nahrazeno také často používaným písmenem č, je čeká krátký výšlap k bývalé štole. Do těchto míst organizátoři situovali bohatý program. V rámci historického odpoledne proběhnou ukázky rýžování zlata nebo historického šermu či povídání o keltech, kteří tu drahý kov těžili snad jako první. Ti nejmenší si budou moci vyzkoušet svou zlatinku vyrýžovat sami a odměnou jim pak budou čokoládové zlaťáky. Občerstvení je však připraveno pro účastníky všech věkových kategorií.

Aby hrdlo mohl svlažit i zlatavý mok, zajistili organizátoři dva autobusové spoje, kterými se účastníci mohou dostat na akci a po jejím skončení i domů. První vyjíždí ve 12.50 z autobusového nádraží v Rožmitále pod Třemšínem a do Vacíkova přiveze i cestující z Voltuše a Roželova, druhým se pod Petráškovu horu dostanete z Pozdyně a Hvožďan.

Pokud se vám termín Jarního výšlapu nehodí, okolí Vacíkova a Petráškovy hory stojí za výlet i jindy. Naučná stezka vás nejen o zdejší těžbě zlata poinformuje po celý rok a opravený Vacíkovský zámek rámuje zdejší klidnou krajinou také každý den.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *