¨

I letos se bude putovat vánočním krajem Rybovým

Jakub Jan Ryba byl jedním z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů přelomu 18. a 19. století. Jeho jméno si spojujeme především s Přešticemi na jižním Plzeňsku, kde se roku 1765 narodil, a Rožmitálem pod Třemšínem, kde téměř 30 let působil a nedaleko něhož 8. dubna 1815 svůj život ukončil. Jeho Česká mše vánoční neodmyslitelně patří k svátkům klidu a rodinné pohody a právě konec roku je dobou, kdy se na tohoto autora vzpomíná nejčastěji. 

Kostel Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále s malým hřbitovem, místem posledního odpočinku Jakuba Jana Ryby

Kostel Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále s malým hřbitovem, místem posledního odpočinku Jakuba Jana Ryby

Skladbu uváděnou též pod názvem Hej, mistře si můžete kolem Vánoc poslechnout i na několika místech pod Brdy. Dnes večer zazní ve Spáleném Poříčí, na Štědrý den její tóny zazní ve Starém Rožmitále, na Štěpána v kostele sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále pod Třemšínem a rožmitálští hudebníci a zpěváci je dovezou i na Nový rok do Bohutína.

Osobu Jakuba Jana Ryby však v této době připomínají i turisté z rožmitálského Spartaku. Pro širokou veřejnost připravili pochod bez startu a cíle nazvaný Vánočním krajem Rybovým. Jeho středobodem je jako každý rok mohyla věnovaná tomuto umělci stojící nedaleko Voltuše. Zde také účastníci potvrdí svou přítomnost a mohou si vyzvednout účastnický diplom. Rožmitálské úpatí Brd ale nabízí spoustu dalších zajímavých míst, která v rámci této akce můžete navštívit. Na Voltušskou vyhlídku je to co by kamenem dohodil, zdatní turisté mohou zdolat Třemšín, ti bažící po vědění pak ocení nedalekou naučnou stezku U Drtiče – Bílá skála. Za vidění ale rozhodně stojí i historické centrum Rožmitálu pod Třemšínem a spousta dalších míst v okolí.

Pokud vás pochod Vánočním krajem Rybovým zaujal a chtěli byste o něm vědět více, obraťte se na telefonní číslo 607 781 791. Pan Miloslav Maroušek zodpoví všechny dotazy.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *