I letos můžete mít na štědrovečerní tabuli kapra z Brd

Kapři z Padrťských rybníků jsou vyhlášenou lahůdkou nejen na štědrovečerní stůl. Rybáři státního podniku Vojenské lesy a statky je tu chovají extenzivně, udržitelně a v čisté vodě, která pramení v okolních lesích. Letos si je opět můžete koupit na sádkách v Mirošově.

Předvánoční prodej ryb z Padrťských rybníků tu začíná v pátek 16. prosince, kdy bude otevřeno od 13.00 do 16.00 hodin. V posledním týdnu před Štědrým dnem pak od pondělí do pátku tu budou mít otevřeno denně od 8.00 do 16.00 hodin.

Výlov Padrťských rybníků, zdroj: Vojenské lesy a statky

Výlov Padrťských rybníků, zdroj: Vojenské lesy a statky

Kapr za 99,-Kč/kg

„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.

„Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky,“ popsal mluvčí VLS Jan Sotona.

Vánoční stromky přímo z lesa

Vedle kaprů za 99Kč/kg budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni. K mání zde budou také vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, které je šetrné k životnímu prostředí. Smrček vyjde na 180,- Kč, borovička na tři stovky.

„Jde o stromky z výchovných zásahů, tzv. probírek a prořezávek, prováděných v brdských lesích, které je nezbytnou součástí péče o les a „prořeďují“ se jimi odrůstající porosty. Stromky tak nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu,“ vysvětlil mluvčí Sotona.

zdroj: Vojenské lesy a statky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *