Hornické muzeum Příbram

Když se řekne Příbram, většině lidí se vybaví poloha pod Brdy, fotbal a hlavně hornická minulost. Právě jí se věnuje zdejší Hornické muzeum, jehož budovy najdete téměř po celém městě i za jeho hranicemi.

Ševčínský důl v zimě, autor: Václav Bešťák, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11062002

Ševčínský důl v zimě, autor: Václav Bešťák, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11062002

Hornické muzeum Příbram je jedno z nejstarších na území České republiky. Jeho počátky lze dopátrat až v 19. století. Postupem času se do jeho správy dostávala řada důlních děl a přidružených staveb. Dnes tak patří ještě k jedněm českým nej, a to těm největším.

Dnes je tu tak k vidění nejen klasická mineralogická expozice. Budova Ševčinského dolu návštěvníkům ukáže historickou strojovnu, historickou expozici v Cáchovně, žentour, rumpál, zvoničku nebo exponáty z druhé poloviny minulého století.

Budova dolu Anna v Příbrami - Březových Horách, autor: Radouch (cc-by licence, wikimedia)

Budova dolu Anna v Příbrami – Březových Horách, autor: Radouch (cc-by licence, wikimedia)

Na dole Vojtěch lze vidět Parní těžní stroj Breitfed-Daněk z roku 1889, výstavu připomínající dosažení hloubky 1000 m v roce 1875 nebo si užít výhled z věže.
Důl Anna návštěvníkům nabídne zážitek z jízdy důlním vláčkem, ukáže parní těžní stroj z roku 1914 nebo vodní štolu ze 16. století.

Vedle toho Hornické muzeum Příbram pořádá tematické výstavy a zajímavé akce pro děti i dospělé. O tom, že v Hornickém muzeu v Příbrami opravdu co vidět svědčí i jeho prvenství v úvodním ročníku národní soutěže Gloria museaelis 2002. Bližší informace naleznete na internetových stránkách muzea https://www.muzeum-pribram.cz/.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *