¨

Do Brd přišlo jaro

Jarní rovnodennost je teprve před námi, meteorologické jaro si ale už patnáctý den užíváme. Příroda si na nějaké termíny nepotrpí, a tak první květy vytahuje ze země každý rok jindy. Jedno je ale jisté – březen je doopravdy prvním jarním měsícem, což uplynulý víkend jednoznačně dokázal.

Alergici zřejmě nejásají, krajina se totiž barví stále větším množstvím květů. Tahle pestrost přímo volá po procházkách. Je sice pravdou, že Brdy nejsou zrovna botanickým rájem, ale i tady je možné se nějakým tím rostlinným pohlavním orgánem pokochat. Kde je to tedy na jaře v Brdech nejkrásnější?

Pomineme-li v minulém článku zmiňovanou dřípatku horskou, nabízí Střední Brdy hlavně lesní klasiku – na začátku března tu sem tam narazíte na lýkovec, violky či jaterníky. Za pár týdnů se to zažlutí kolem vodních toků – z mokřin totiž vykouknou blatouchy, orseje a mokrýše. A dojde i na sasanky. V dubnu určitě stojí za to vydat se do Křešína. Tamní přírodní památka Na Horách se tou dobou pyšní záplavou konikleců.

Přírodní rezervace Chynínské buky

Přírodní rezervace Chynínské buky

V okolí Třemšína lze narazit na několik převážně listnatých lokalit. Na jaře tu musejí byliny v podrostu spěchat, aby zachytily sluneční svit, dokud oblohu nekryje listí bukových velikánů. Přírodní památky Chynínské nebo Míšovské buky nebo Getsemanka jsou jistým tipem na výlet za kyčelnicemi, dymnivkami, pižmovkami, lýkovci a duchem lesů takových, jaké u nás rostly po staletí.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *