¨

Destinační agentura Brdy připravila seriál komentovaných výletů do Brd. Startuje již tuto neděli

Naše nejvyšší vnitrozemské hory leží na dosah obyvatelům dvou největších měst Čech – Prahy a Plzně. Pro ně, pro místní z Plzeňského a Středočeského kraje i pro návštěvníky z ostatních krajů připravila Destinační agentura Brdy seriál výletů do Brd s průvodcem, a to jak na kole, tak pěšky. Jednodenní výlety začínají a končí v místech dostupných hromadnou dopravou na okraji CHKO Brdy a představí návštěvníkům jak historii tohoto území, tak přírodní zajímavosti. Zúčastnit se může každý, kdo se na výlet cítí. Zájemci ze vzdálenějších míst si mohou domluvit vlastní termín komentovaného výletu. Poprvé se vyráží za botanickými klenoty Brd již tuto neděli 10. 6. Z Parkoviště v Teslínech se vydávají v 9 hodin zvlášť pěší a zvlášť cyklisté v 9 hodin. Sraz je o čtvrt hodiny dříve. Přihlásit se můžete na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin nebo pomocí přihlašovacího formuláře na stránce komentovaných výletů přímo zde na webu.

Cyklisté v Brdech, foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

Cyklisté v Brdech, foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

„Naše nejvyšší vnitrozemské hory, kde vznikla před více než dvěma lety CHKO, představují turistický potenciál, který stále ještě není využitý. Cílem Destinační agentury Brdy je podporovat aktivity udržitelného cestovního ruchu a výlety s průvodcem jsou jednou z nich,“ říká projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň a dodává: „Komentované prohlídky jsme si již s paní Žákovou vyzkoušeli loni v létě a letos v zimě a setkali se s velice pozitivní odezvou. Na májový cyklovýlet dorazilo 54 cyklistů.“ V letošním roce je připraveno na 13 výletů v 15 termínech z různých míst na okraji CHKO Brdy. V případě zájmu možná další ještě přibudou.

„Na kole průvodcuji již patnáctým rokem a mohu říci, že se přístup lidí mění. Češi poznávají, že na výletě do přírody s průvodcem toho uvidí a poznají mnohem více, než když si trasu naplánují podle mapy a pojedou či projdou si ji sami. A jsou ochotni si za tuto službu zaplatit,“ říká cykloprůvodkyně Radka Žáková. „Mnoho lesních rozcestí v Brdech vypadá podobně a tak se ti, co se dobře neorientují v mapě, nebo nepoužívají GPS, mohou lehce ztratit,“ dodává Radka Žáková.

Zatím do Brd směřují většinou jen lidé z jejich blízkého okolí. Láká je hlavně nedotčená příroda a pěkné cesty bez aut. Nově připravené výlety pro pěší a pro cyklisty mohou využít i skupiny ze vzdálenějších míst naší vlasti. Možnost objednat si výlet s průvodcem na míru může pomoci při plánování skupinám turistů, kteří v Brdech ještě nebyli. „Podbrdské obce vítají aktivity, které přilákají návštěvníky do Brd hlavně k delším pobytům s přespáním. Připravené programy pro různé cílové skupiny tomu mohou napomoci, pokud se informace o nich dostanou i do dalších krajů a přilákají turisty ze vzdálenějších krajů,“ uvádí starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek.

Na pěší turisty čekají asi pětihodinové výlety s několika zastávkami a výkladem průvodce. Jejich délka činí obvykle 10-20 kilometrů. Cyklisté se vydají na trasy v délkách do 50 kilometrů. Povedou většinou po zpevněných cestách a zavedou je k přírodním i historickým zajímavostem jako jsou například památné stromy, vzácná květena, Fabiánovo kamenné lože, trilobiti, místa s pěknými výhledy, brdské hrady či místa s pozůstatky činnosti armády. Počítáme i s trasami pro bikery. Kompletní seznam všech komentovaných výletů naleznete v příslušné sekci pod záložkou Akce přímo zde na webu a samozřejmě jsou součástí i našeho kalendáře akcí.

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

Cyklisté mohou k dojezdu na místo startu využít vlak nebo cyklobus, pražští cyklisté speciální cyklovlak do Brd, který odjíždí o víkendech a ve svátcích z hlavního nádraží Praha v 8.46 a v 19.15 se tam vrací. Přímého spojení z Plzně vlakem do Brd se snad brzy dočkají i Plzeňští cyklisté – zatím probíhají jednání. Z Plzně do Příbrami navíc jezdí Brdský cyklobus, který letos vozí kola i ve všední dny.

Výletníci by měli mít na výlet vhodné oblečení vč. pláštěnky, pohodlnou obuv, dostatek vody a svačinu, protože v oblasti CHKO Brdy nejsou kromě studánek místa, kde se lze občerstvit, ale ani schovat před deštěm. Všechny trasy pro pěší i cyklisty začínají i končí v stejném místě, které je v dosahu veřejné dopravy, a v jehož blízkosti lze zaparkovat auto.

Sérii výletů zahájíme již tuto neděli 10. června. Komentované prohlídky pro pěší i cyklisty budou na téma „Za vzácnou květenou Brd“. Pro účastníky jsou připraveny mapy Brd a tipy na další pěší i cyklistické výlety. Počet účastníků je omezen, proto doporučujeme všem registrovat se předem na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin. Zaváděcí cena letos činí pro dospělého 110 Kč, pro dítě pak 90 Kč. Akci připravuje Destinační agentura Brdy, která je organizační složkou Ekologického centra Orlov o.p.s. v Příbrami, ve spolupráci s regionálním informačním portálem pro cyklisty www.plzenskonakole.cz .

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *