¨

Cyklovýlety po Brdech a okolí pokračují

Komentované výlety v sedle bicyklu pokračují i v červenci a srpnu. Ještě do konce prázdnin proběhnou tři a účastníci si díky nim prohlídnou západní i východní části Středních Brd, nebo se podívají na Rokycansko.

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

Hned příští sobotu se vyjíždí k Fabiánovu loži. Zájemci se sejdou na hořovickém nádraží a čeká je přibližně pětihodinová vyjížďka za duchem Brd – Fabiánem. Během ní na cyklisté vedení Radkou Žákovou uvidí třeba rozhlednu na Studeném vrchu nebo Zátorský vodopád.

Hned o týden později povede Jiří Holomel vyjížďku Za vojenskou historií Středních Brd. Hned kousek nad skořickým parkovištěm, kde se účastníci v půl desáté sejdou, před rozšířením vojenského újezdu stávala vesnice Kolvín, podle níž dostala název železnice Kolvínka. S přítomností vojáků zanikly i nedaleké vísky Padrť či Záběhlá a s ozbrojenými složkami vlastně souvisí i zřícenina hradu Dršťka. To vše lze vidět na lehce přes třicet kilometrů dlouhé trase.

Předposlední srpnovou sobotu pak na cyklisty znovu čeká Radka Žáková, tentokrát však v Plzni. Zavede je na severozápadní úpatí Brd a dále na Rokycansko. Vyráží se totiž za černým diamantem, jak se říkalo černému uhlí. Právě okolí Rokycan je světově proslulou lokalitou, kde se tato energetická surovina těžila povrchově. Dnes jsou horníci pryč, ale zůstaly tu zkameněliny z prvohor a dnes už těžko identifikovatelná slova. Účastníci se dozvědí, co jsou např. proplástky, čemu horníci říkali „kanafas” či „spodky” a navštíví také Pohádkový statek ve Vranovicích nebo rozhlednu v Břasích.

Pro všechny komentované výlety platí omezení počtu účastníků. Zájemci by se tak měli předem registrovat buď na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin, nebo pomocí registračního formuláře zde na webu. To platí i pro jiné výlety s průvodcem po geoparku Barrandien, které proběhnou v dalších měsících. Jejich kompletní nabídku najdete přímo zde na stránkách.

Komentované výlety po Barrandienu připravuje Ekologické centrum Orlov o.p.s. v Příbrami, ve spolupráci s regionálním informačním portálem pro cyklisty plzenskonakole.cz, kde se také dozvíte bližší informace k organizovaným cyklovýletům.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *