¨

Cestu do středověku nabídne Příbramská svatohorská šalmaj

Příbram letos již pojedenácté pohostí akci s podtitulem “Vraťme se společně o několik století zpět”. Příbramská svatohorská šalmaj se letos koná 8. září a její návštěvníci se mají opravdu nač těšit.

„Mnohá města pořádají v současné době kulturní akce, jimiž chtějí upoutat zájem a zvýšit turistickou návštěvnost. Právě Svatá Hora, významné poutní místo, které se tyčí nad královským horním městem v srdci středočeského kraje, je svým unikátním prostředím pro historickou slavnost přímo stvořená,“ zve na sobotní program příbramský místostarosta Václav Švenda.

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Město Příbram

Příbramská svatohorská šalmaj, zdroj: Město Příbram

Zkontrolovat pravdivost jeho slov budete moci už v 10 hodin dopoledne, kdy bude akce slavnostně zahájena. Ještě před tím však na Svatou Horu dorazí dobový průvod. Ten sám o sobě, plný malých permoníků, rytířů a princezen z místních mateřských škol, bude jistě pěkným zážitkem.

Hlavní program ale vypukne až po něm. Během zbytku dopoledne i celého odpoledne a večera návštěvníky pobaví divadelní kusy v podání živých herců i loutek všech velikostí, šermíři, tanečníci, akrobaté nebo zpěváci balad či staropražských písní.  Do děje vtáhne například škola žonglování, malování na obličej, středověká střelnice a lukostřelba, vyjížďka na koni či poníkovi nebo tvůrčí dílny. Na akci o minulosti bude také vykládána budoucnost z karet. K nákupu vybídnou stánky na řemeslném tržišti, včetně ukázek starých řemesel. Děti si zamilují dřevěný kolotoč a na akci nebude chybět ani perla mezi českými tradicemi – sokolníci s ukázkami práce s dravými opeřenci.

Příbramská svatohorská šalmaj je dnes již tradiční akcí. V hornickém městě však vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti zdejšího regionu. Propojuje soudobou hudební a divadelní tvorbu na historická témata s dávno zapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů a pomáhá tak vzbudit větší zájem návštěvníků o českou historii. Vstup na akci je zdarma.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *