¨

Čarodějnice se budou pálit i pod Brdy

Noc z 30. dubna na 1. května patří na českém venkově k těm nejprohýřenějším. Váží se k ní tradice pálení čarodějnic a následné stavění májky. To o filipojakubské noci vědí i ti, kteří nejsou skalními fanoušky večerníčku Malá čarodějnice. 

Zatímco stavění májů a májek coby oslavy jara a lásky mají v gesci mladíci z celé vesnice, lov divých žen připravujících se na sabat zůstal často na dětech. A protože se čarodějnice pálí, také na místních dobrovolných hasičích, kteří pro nejmenší tyto akce obvykle pořádají. Jistota je jistota.

Nejinak tomu bude pod Brdy. Většině podbrdských vesniček a městeček v květnu zadominuje vysoký ozdobený strom s holým kmenem a děti budou vzpomínat na poslední dubnový večer u ohně. Slavit se tak bude třeba v  Obecnici, Mirošově, ve Strašicích, nebo s tvořivými dílnami a skupinou Rocksana v Jincích. Ve Spáleném Poříčí bude na programu ohnivá show a vystoupení kapely LazarBand a v Rožmitále pod Třemšínem pořadatelé připravili airsoft nebo malování na obličej.

Čarodějnice na Nováku, zdroj: Město Příbram

Čarodějnice na Nováku, zdroj: Město Příbram

Zřejmě největší akce tohoto typu se však odehraje ještě o pár dní dříve. Příbramským i přespolním čarodějnicím bude patřit areál Nového rybníka už ve čtvrtek 15. dubna odpoledne. Bude se kouzlit, soutěžit, vařit očarované lektvary, opékat špekáčky, zapalovat hranice s čarodějnicí a také koncertovat. „Čarodějnická akce je oblíbená a vždy se těší pěkné návštěvnosti. Je fajn, když lidé přijdou patřičně oděni v kostýmech čarodějnic, černokněžníků a jiných podobných magických figur. Ať už přijdete v kostýmu nebo bez něj, těšíme se na vás!,“ zve na akci místostarosta Jan Konvalinka.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *