¨

Budova lesní správy v Obecnici prošla rekonstrukcí. Od léta tu bude infocentrum

Od léta budou mocí turisté a návštěvníci Brd využít služeb dalšího informačního centra. Otevřeno bude v Obecnici v budově bývalé lesní správy. Stylový prvorepublikový objekt prošel důkladnou rekonstrukcí a obnovou a v pátek 18. ledna jej Vojenské lesy a statky slavnostně předaly k užívání. 

Rozlehlou částečně roubenou budovu musejí znát všichni, kdo do Obecnice přijíždějí od Příbrami. Vojenské lesní podniky její stavbu zahájily v roce 1937 spolu s myslivnou Žernová u Lázu a hájovnami Slanina a Prokop. Jedná se tak o jedny z nejstarších objektů, které vojenští správci lesů v Brdech vybudovali. „Všechny tyto stavby byly ze dřeva, srubového typu, a to z toho důvodu, že v té době bylo dříví velmi levné a šlo špatně na odbyt,“ popsal vedoucí lesní správy Václav Pernegr.

Slavnostní předání zrekonstruované budovy lesní správy v Obecnici, foto: Vojenské lesy a statky

Slavnostní předání zrekonstruované budovy lesní správy v Obecnici, foto: Vojenské lesy a statky

 

O rok později budova lesní správy stála a v loňském roce tak slavila osmdesátku. Myšlenka její adaptace je stará již několik let, k realizaci však došlo až v při jejím výročí. Rekonstruována byla nejen hlavní budova. Spousta práce je odvedena i na dalších objektech v areálu. Ty ve slušném stavu prošly důkladnou revitalizací, některé v obzvláště špatném stavu byly zdemolovány.

Přízemí tak nově nabízí prostory pro budoucí informační centrum, mimo hlavní budovu bude možné využívat garáže, a skladovací prostory. V letošním roce ještě proběhnou práce na zahradě lesní správy, kde by měl vyrůst areál lesní pedagogiky.

Revitalizovaná budova lesní správy Obecnice, foto: Vojenské lesy a statky

Revitalizovaná budova lesní správy Obecnice, foto: Vojenské lesy a statky

Nový areál v Obecnici slavnostně otevřel ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král s ředitelem divize Hořovice Petrem Švadlenou za účasti náměstka pro řízení sekce dozoru a kontroly ministerstva obrany Antonína Rady, zástupců obce a dalších hostů. „Jde o citlivě zrekonstruovanou budovu, která je součástí brdské historie a jsem rád, že bude díky novému informačnímu středisku i centru lesní pedagogiky sloužit nejen zaměstnancům, ale i veřejnosti. Jde o jednu z dalších investic, kterými VLS plní slib, že bude investovat do rozvoje turistické infrastruktura a otevírání Brd veřejnosti po zrušení vojenského újezdu v roce 2016,“ uvedl v této souvislosti ředitel VLS Petr Král.

zdroj: Vojenské lesy a statky

Mohlo by se Vám také líbit...

3 komentáře

 1. Karel Urban napsal:

  Několik let před vyhlášením CHKO Brdy jsme zejména z příbramské strany poslouchali nekonečné story o škůdcích a o těch, kteří zajistí v Brdech pořádek a komfort pro turisty. Příbramská konference v roce 2015 nebo slavnostní nástup 1.1.2016 v Orlově, hodně, skutečně hodně jsme toho slyšeli. Výsledek? Nula, jak jinak. Naštěstí díky VLS mají Brdy vyhrazené parkoviště kolem prostoru, nadstandartní nástup ve Skořicích, naučnou stezku Klobouček a nyní informační centrum v Obecnici. Ostatně, dlouhodobě jsem toho názoru, že právě Obecnice bude jedním z klíčových a nejatraktivnějších nástupů do Brd, vedle zmíněné Skořice.
  Prostě někdy stačí málo. Stačí, když plané kecy nahradí činy.

  • Pavel Žižka napsal:

   Díky za příspěvek, pane Urbane. S těmi činy, kterými se právě VLS povedlo zlepšit turistickou infrastrukturu v Brdech, máte jednoznačně pravdu.

 2. Karel Urban napsal:

  Ještě bych doplnil, že nové informační centrum vhodně doplňuje parkoviště pro návštěvníky CHKO. které poblíž zřídila obec Obecnice. Prostě v Obecnici to funguje a není divu, Obecnice má historicky velmi silnou vazbu na Brdy. Dá se říci, vzhledem k návštěvnosti Brd, že parkovací kapacity pro návštěvníky CHKO Brdy jsou momentálně dostatečné. V poslední době ale začíná být docela plné parkoviště v Orlově, jedná se o jedno z parkovišť, které daly VLS k dispozici. Zaznamenal jsem tam i řadu konfliktů mezi návštěvníky a místními obyvateli kvůli nevhodnému parkování v obci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *