¨

Brdy mají novou naučnou stezku. Vojenské lesy a statky zvou na Klobouček

Kopec s romantickým názvem Klobouček znají snad všichni turisté, kteří někdy vyrazili z Obecnice na Tok. Nevýrazný vrchol na úpatí nejvyšší brdské hory nabízí nedaleko vstupu do CHKO Brdy rozmanité lesní biotopy, pěkný výhled do okolí a od 28. září 2018 také poučení. Podnik Vojenské lesy a statky ve spolupráci se Správou CHKO Brdy zde totiž zřídil novou naučnou stezku.

Naučná stezka Klobouček - slavnostní otevření, foto: Karel Hutr

Naučná stezka Klobouček – slavnostní otevření, foto: Karel Hutr

Ta byla zvaným hostům, zejména z řad médií, a dětem z obecnické základní školy představena již 27. září, tedy den před oficiálním otevřením veřejnosti.  O procesu vzniku stezky promluvil ředitel hořovické divize VLS pan Petr Švadlena. „Lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou – lesy, které jsou věkově i prostorově rozmanité. Jde o takovou vlajkovou loď cílového stavu, ke kterému v našem lesním hospodaření na Brdech i v dalších lokalitách směřujeme, i tomuto aktuálnímu tématu českého lesnictví se naučná stezka věnuje,“ uvedl Petr Švadlena. Podrobnosti o všem, co předcházelo jejímu vzniku, a co vše na ni může návštěvník vidět, hostům přiblížil vedoucí obecnické lesní správy a znalec historie a místopisu Brd Václav Pernegr.

Okružní naučná stezka Klobouček čítá 12 zastavení a turisty zavede snad na všechna zajímavá místa zdejšího polesí. Na sedmi kilometrech se návštěvníci mohou těšit na čtveřici studánek, louky, lesy, krásný výhled z nejvyššího bodu a nesnadný terén. I na méně pohybově zdatné však tvůrci stezky mysleli. Maminky s kočárky, vozíčkáři nebo slabší chodci si mohou trasu zkrátit přibližně na čtyři kilometry, které pak vedou téměř výhradně po zpevněných cestách.

Specifický "brdský" vzhled některých informačních panelů, foto: Vojenské lesy a statky

Specifický “brdský” vzhled některých informačních panelů, foto: Vojenské lesy a statky

Naučná stezka Klobouček je koncipována především jako lesnická. Věděníchtiví turisté se tak dozvědí spoustu informací o společenstvech, jejichž dominantami jsou dřeviny, o jejich historii, současnosti, budoucnosti a nutnosti změny jejich druhové skladby. Těšit se můžete i na informace o Brdech jako celku, zdejší květeně, myslivosti nebo zadržování vody v krajině. Část naučných panelů je pak vyvedena ve specifickém “brdském vzhledu”. Jsou tvořeny z monolitů slepence, tedy pro nejvyšší české vnitrozemské pohoří nejtypičtější horniny.

Bučina pod Kloboučkem, foto: Karel Hutr

Bučina pod Kloboučkem, foto: Karel Hutr

Začátek i konec okružní naučné stezky situovali její tvůrci příhodně přímo k velkému parkovišti v centru obce Obecnice nedaleko hřiště, koupaliště s občerstvením i prodejny potravin. Celou trasu naučné stezky Klobouček zdoláte poklidným tempem za dvě až tři hodinya již dnes ji naleznete zakreslenou například na on-line mapovém portálu Mapy.cz Na stezku naváže v blízké budoucnosti svými službami pro návštěvníky také Informační centrum VLS, které v současné době brdští lesníci budují v nedaleké historické budově lesní správy v Obecnici.

zdroje informací: Vojenské lesy a statky a pan Karel Hutr

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *