Brdy mají novou naučnou stezku. Tentokrát netypicky zcela bez informačních panelů

Od vyhlášení CHKO Brdy před více než pěti lety protkalo území největšího vnitrozemského pohoří hned několik naučných stezek nabízejících turistům zábavu i poučení. Všechny spojovalo citlivé zasazení do okolní krajiny díky tomu, že většina informačních panelů byla umístěna slepencových kamenných blocích. Nejnovější počin státního podniku Vojenské lesy a statky a Agentury ochrany přírody a krajiny jde ještě dál. Z Orlova na Třemošnou nyní můžete vyrazit i za poznáním. Telefon ale určitě vezměte s sebou. Právě do něj si totiž naučnou stezku musíte stáhnout.

Stezka, kterou provází virtuální lesník Jirka, je jakousi obdobou tzv. lesní pedagogiky. To jsou specializované programy o přírodě, lese a lesnictví, jež nejen VLS organizují pro školní kolektivy, ale také zájmové kroužky, či dětské tábory. Vyškolený lesník při nich provází návštěvníky přírodou a hravou zábavnou formou je učí, jak to v lese funguje. Ale také to, jak by se v lese měli návštěvníci chovat a proč. V případě nové stezky na 779 metrů vysokou horu Třemošná nad Příbramí je však lesní pedagog Jirka virtuální postavou, kterou si návštěvníci Brd stáhnou v aplikaci do mobilního telefonu.

Nová virtuální naučná stezka z Orlova na Třemošnou, foto: VLS

Nová virtuální naučná stezka z Orlova na Třemošnou, foto: VLS

„Hra se jmenuje V lese s lesníkem o lesu a velmi věrně simuluje programy, které organizujeme i zde na Brdech pro kolektivy děti, ale třeba i pro seniory. Návštěvníci ve hře budou přímo v terénu určovat druhy stromů, poznávat přírodní zajímavosti, uvidí na trase třeba vrcholové zlomy ve stromech, ale získají například také znalosti o tom, co jsou v lesích oplocenky, k čemu slouží a jak fungují. Je to vlastně taková procházka s lesníkem po jeho lese, kdy jim popisuje přírodu, les i práci lesníků, a vymyslel si k tomu řadu zábavných úkolů,“ popsal ředitel brdské lesnické divize VLS David Novotný.
Aplikaci VLS vytvořily ve spolupráci se společností GeoFun, která se specializuje na virtuální geolokační hry, v nichž klasické „kešky“ nahrazuje aplikace v mobilním telefonu.
„Pro instalaci hry postačí v prohlížeči v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/607. Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace GEOFUN a následně stažení hry „V lese s lesníkem o lesu“. Pak již stačí dojít jen na parkoviště u lesa v Orlově a aplikace sama nabídne odstartování hry,“ popisuje Vit Pechanec ze společnosti GeoFun.
První brdská naučná stezka s virtuálním průvodcem měří asi 5 kilometrů a její trasa se okružně vrací zpět do Orlova. Absolvovat ji návštěvníci mohou kdykoliv, průměrně jim to bude trvat 2 a půl hodiny.
„Naučným programům pro veřejnost v lese se u Vojenských lesů a statků věnuje naplno šest lesních pedagogů. Ročně do lesů přivedou na 30 tisíc dětí a dalších návštěvníků. Naše programy jsou mezi vzdělávacími institucemi stále populárnější a tak většinu času jsme vytíženi organizováním vycházek pro školní kolektivy. Nová naučná stezka na Třemošnou vlastně rozšiřuje naší nabídku. Program lesní pedagogiky díky ní může absolvovat kdokoliv a kdykoliv, bez domlouvání termínu, protože lesní pedagog Jirka má čas vždy. Stačí s dětmi dorazit na parkoviště do Orlové a pustit aplikaci,“ vysvětlil vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

zdroj: Vojenské lesy a statky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *