¨

Brdy jsou v této době rájem botaniků

Brdy pokryté z valné většiny smrkovým lesem většinou milovníky flory nepřitahují tolik jako nedaleký Český kras nebo další zajímavé lokality v Čechách. Přesto je právě druhá poloviny jara obdobím, kdy se paměťové karty návštěvníků Brd nejvíce plní fascinujícími snímky žlutých, bílých, růžových či fialových květů. Brdy totiž mají i botanikům co nabídnout.

Je třeba hledat a některá místa se vám odvděčí parádou, na kterou dlouho nezapomenete. Zbytky brdských bučin s rozvinutými listy stromových velikánů už ztratily květnatý jarní aspekt, ale bezlesí žijí pestrými barvami právě teď. Leckomu postačí i sytě žluté pryskyřníky, růžové kohoutky, modré pomněnky a rozrazily nebo bílé sedmikrásky. Hrachoviště, padrťské louky nebo třeba Kuřkovská myť umí ukrýt i vzácnější květenu. Jako zjevení mohou působit velké květy úpolínů nebo krása fialových prstnatců májových a vstavačů kukaček. Za nimi se dokonce nemusíte ani daleko trmácet, neboť právě touto naší orchidejí je proslulá přírodní památka Na Horách nedaleko Křešína. Potěšit ale umí i běžné náspy podél cest, když mezi kopřivami vykoukne žlutě kvetoucí hadí mord.

Pokud se do Brd na přelomu května a června nedostanete, zoufat nemusíte, na červnovou parádu se už chystají kosatce sibiřské, jedny z perel celé naší nejmladší chráněné krajinné oblasti. Později v létě se pak do růžova zbarví celé vrcholy Toku a Houpáku, neboť tu vykvetou vřesy na velkých rozsáhlých vřesovištích. A už jste viděli podzimní zlaté břízy na Bahnech nebo později klenbu z modřínů cestou z Trokavce k Padrťským rybníkům? Brdy prostě oko potěší pestrostí snad v každém roční období.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *