¨

Brdy budou díky spolupráci lesníků lépe chráněny před kůrovcem

Brdy, to jsou krásné kopce, rybníky, skály, rašeliniště, mokřady, louky, vřesoviště, ale hlavně lesy. Ty v celé České republice svádějí tuhý boj s lýkožroutem neboli kůrovcem. V Brdech tedy lesníci netahají za kratší konec jako například na severní Moravě, ale obezřetní jsou stejně. Hluboké brdské hvozdy by měla nadále hlubokými udržet spolupráce jejich vlastníků a správců, o které informoval státní podnik Vojenské lesy a statky (VLS).

Stoupání na Slonovec směrem od Jinců

Stoupání na Slonovec směrem od Jinců

„Iniciovali jsme spolupráci z preventivních důvodů, abychom byli připraveni. Situace se ještě v letošním roce může vyvíjet. Kůrovec působí vážné škody v šesti krajích a pokračující teplé a suché počasí svědčí jeho rozvoji. Podkorní škůdci neberou ohledy na hranice lesních pozemků a proto je důležité, abychom v Brdech táhli všichni za jeden provaz,“ uvedl pro web Vojenských lesů a statků ředitel divize VLS Hořovice Petr Švadlena.

Tažením za jeden provaz je v tomto případě myšleno setkávání hospodářů spojené se vzájemným informováním o stavu lesa, monitoringem a vyhodnocováním situace v celé ochranářské oblasti. VLS, CM Zbiroh (Colloredo-Mannsfeld spol. s r. o.), Arcibiskupství Pražské, Lesy ČR, Městské lesy Příbram a lesnická firma Kaiser Rožmitál tak činí v době, kdy jsou stromy vysilovány nejen dlouhodobým suchem, ale řada druhů dřevin má tzv. plodný rok, který rostliny ještě více vysiluje. Naopak hmyzu se daří a podle lesníků je vývoj škůdců posunut až o měsíc.

zdroj: VLS.cz

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *