¨

Brdské lesy nejsou po bouři Sabine nejlepším místem pro výlet

Hluboká tlaková níže Sabine plnila v uplynulých dnech stránky snad všech tiskovin. Vítr se po jejím průletu českou kotlinou postupně uklidnil a na řadě je zjišťování škod a jejich náprava. Zatímco na planinách a ve městech již nebezpečí pominulo, v lesích je tomu často jinak. A Brdy v tomto ohledu nejsou výjimkou.

Už v pondělí Správa CHKO Brdy informovala o maximálních rychlostech nárazů větru těsně pod hranicí 100 km/h naměřených pod Brdy v Příbrami či Rožmitále pod Třemšínem. Lze předpokládat, že situace na hřebenech byla ještě vážnější. Vojenské lesy a statky každopádně vydaly zprávu, že největší škody evidují na Šumavě. Ve vojenském újezdu Boletice prý po Sabinině řádění zůstalo ležet 100 tisíc kubíků dříví.

To v Brdech jde o mnohem příznivější číslo. „Předběžný odhad důsledků větrné kalamity v CHKO Brdy a dalších lokalitách ve správě divize VLS Hořovice je 20 tisíc kubíků dříví,“ hlásil hlavní inženýr divize Milan Tesař.

Ačkoli se vítr již utišil, vyrazit teď do brdských i podbrdských lesů nevypadá jako nejlepší nápad. Spousta stromů ještě padne, řada jich visí v korunách okolních dřevin, přes méně frekventované cesty leží mnoho kmenů. Správci lesů mají plné ruce práce a návrat do starých kolejí není otázkou nejbližších dnů. Většina obcí a měst pod Brdy tak žádá své občany, aby do odvolání do lesů nevstupovali. Pro turisty platí výstraha úplně stejná.

3 komentáře

 1. Karel Urban napsal:

  Po dnešní vycházce v Brdech se ukázalo, že meteorologové naštěstí “zklamali” a jejich předpověď o tom, aby lidé vůbec nevycházeli z domů, se nenaplnila. Porosty až na pár jedinců oslabených kůrovcem odolaly a já jenom přeju meteorologům a dalším subjektům, jako je správa CHKO, aby se na ně neobrátili ti občané, kteří se nechali ovlivnit šířením jejich poplašné zprávy a místo plnění svých povinností čekali doma na “konec světa”.

  • Pavel Žižka napsal:

   Dobrý den, pane Urbane, z vlastní zkušenosti nemůžu mluvit o celých Brdech. Třeba nad Strašicemi to na většině míst, které jsem viděl, vypadá bezproblémově. V odlehlejších lokalitách lze narazit na plochou nevelké oblasti, kde Sabine solidně zaúřadovala. Les mezi Mirošovem a Hrádkem (už mimo území CHKO) má (měl) taky svoje po Sabině nebezpečná místa. Máte pravdu, že to nakonec nejspíše dopadlo lépe, než se z médií zdálo.

 2. Karel Urban napsal:

  V Brdech normální stav. Jsem toho názoru, že meteorologové mají takové technické prostředky, že mohli aktualizovat svoji předpověď. Já jsem třeba v pondělí v 5.30 opouštěl bydliště s tím, že bych ještě mohl stihnout dorazit do práce, ovšem za cenu obrovského rizika. To jsem netušil, že už je vlastně po. Na druhou stranu chápu, v dnešní době honů na čarodejnice, které organizuje Policie ČR, že je lepší varování předimenzovat než se nechat později obvinit ze zanedbání povinností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *