¨

Brdské jaro patří obojživelníkům

Duben a květen jsou měsíci, kdy se příroda dostává do kondice. Většina rostlin i živočichů v očekávání období hojnosti vrhá svou energii do rozmnožování. My se tak můžeme kochat pestrobarevnými květy, ptačím zpěvem nebo žabím kuňkáním a kvákáním. Právě to poslední jmenované je možná v Brdech poněkud intenzivnější, než v okolí.

Díky spoustě vodních a mokřadních biotopů totiž v Brdech a pod nimi naleznete spoustu lokalit, které na jaře ožívají ocasatými i bezocasími živočichy na přechodu mezi vodou a souší. Právě reprodukčně jsou ale ještě vázání na vodu, a právě v této době je tak v okolí nádrží, tůní a louží najdeme nejčastěji. Parádní lokality pro pozorování tak najdete třeba na Felbabce, na Hrachovišti, kolem rybníka Ouličky u Železného Újezda nebo na vlhkých loukách nad Rožmitálem pod Třemšínem.

Komentované vycházky za přírodou Brd, zdroj: Městys Jince

Komentované vycházky za přírodou Brd, zdroj: Městys Jince

Správa CHKO Brdy si je tohoto faktu vědoma a spolu s dalšími institucemi a spolky na nejbližší týdny připravila dvě akce, které se právě obojživelníků týkají. Tradicí se stává jarní komentovaná vycházka do nejen do zamokřených oblastí a nejen za živočichy. S Mgr. Davidem Fischerem, zoologem příbramského Hornického muzea je povede Mgr. Jana Fischerová ze Správy CHKO Brdy. Za čolky a žábami se vyráží 4. května, a to hned do dvou míst. V 9 hodin ráno se zájemci sejdou na parkovišti u Ledného potoka mezi Dobřívem a Strašicemi, v 15 hodin odpoledne je pak na programu vycházka do okolí Felbabky.

Komu by se za těmito zajímavými živočichy nechtělo šlapat, může využít putovní podvodní výstavy Jany Doležalové a Romana Vlčka, která nese název Obojživelníci ve svém živlu. Navštívit ji bude možné od 29. dubna do 3. května ve Společenském centru Josefa Slavíka v Jincích. V jejím rámci můžete zhlédnout 12 velkoformátových panelů nejen se snímky, ale i se spoustou informací. Kdo by měl zájem o rozsáhlejší vědění, může v úvodní den výstavy přijít v na pátou odpoledne, kdy proběhne přednáška s projekcí. Po skončení jinecké výstavy se obojživelníci nestěhují daleko. Muzeum Středních Brd ve Strašicích je pohostí od 7. května.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *