¨

Brdské jaro patří obojživelníkům

Duben a květen jsou měsíci, kdy se příroda dostává do kondice. Většina rostlin i živočichů v očekávání období hojnosti vrhá svou energii do rozmnožování. My se tak můžeme kochat pestrobarevnými květy, ptačím zpěvem nebo žabím kuňkáním a kvákáním. Právě to poslední jmenované je možná v Brdech poněkud intenzivnější, než v okolí.

Díky spoustě vodních a mokřadních biotopů totiž v Brdech a pod nimi naleznete spoustu lokalit, které na jaře ožívají ocasatými i bezocasími živočichy na přechodu mezi vodou a souší. Právě reprodukčně jsou ale ještě vázání na vodu, a právě v této době je tak v okolí nádrží, tůní a louží najdeme nejčastěji. Parádní lokality pro pozorování tak najdete třeba na Felbabce, na Hrachovišti, kolem rybníka Ouličky u Železného Újezda nebo na vlhkých loukách nad Rožmitálem pod Třemšínem.

Komentované vycházky za přírodou Brd, zdroj: Městys Jince

Komentované vycházky za přírodou Brd, zdroj: Městys Jince

Správa CHKO Brdy si je tohoto faktu vědoma a spolu s dalšími institucemi a spolky na nejbližší týdny připravila dvě akce, které se právě obojživelníků týkají. Tradicí se stává jarní komentovaná vycházka do nejen do zamokřených oblastí a nejen za živočichy. S Mgr. Davidem Fischerem, zoologem příbramského Hornického muzea je povede Mgr. Jana Fischerová ze Správy CHKO Brdy. Za čolky a žábami se vyráží 4. května, a to hned do dvou míst. V 9 hodin ráno se zájemci sejdou na parkovišti u Ledného potoka mezi Dobřívem a Strašicemi, v 15 hodin odpoledne je pak na programu vycházka do okolí Felbabky.

Komu by se za těmito zajímavými živočichy nechtělo šlapat, může využít putovní podvodní výstavy Jany Doležalové a Romana Vlčka, která nese název Obojživelníci ve svém živlu. Navštívit ji bude možné od 29. dubna do 3. května ve Společenském centru Josefa Slavíka v Jincích. V jejím rámci můžete zhlédnout 12 velkoformátových panelů nejen se snímky, ale i se spoustou informací. Kdo by měl zájem o rozsáhlejší vědění, může v úvodní den výstavy přijít v na pátou odpoledne, kdy proběhne přednáška s projekcí. Po skončení jinecké výstavy se obojživelníci nestěhují daleko. Muzeum Středních Brd ve Strašicích je pohostí od 7. května.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *