¨

Bahna se blíží

Nadpis článku možná způsobí, že zahrádkáři pookřejí s příslibem vláhy, znalci ale vědí, že název Bahna skrývá kromě spousty mokrého jílu i jednu z největších vojenských přehlídek u nás, která se koná na stejnojmenných bývalých výcvikových plochách nedaleko Strašic. Letošní Den pozemního vojska proběhne již tuto sobotu 22. června a návštěvníci se mají věru nač těšit.

Den pozemního vojska Bahna 2019, zdroj: Facebook

Den pozemního vojska Bahna 2019, zdroj: Facebook

Program na Zadních Bahnech startuje v 9 hodin dopoledne exhibičním vystoupením pozemního vojska. Postupně se před diváky vystřídá současná i historická vojenská technika, nebo ukázky práce hasičského záchranného sboru, policie a armády České republiky. Dojde také na dvě premiéry.  Poprvé tu bude možné vidět pásové vozy ASCOD MMBT 120 a ASCOD IFV 30. Kompletní program pak naleznete přímo na webu Bahna.eu.

Tradiční je otázka, jak se na bývalou výcvikovou plochu dostat. Běžným automobilům je vjezd na území CHKO zakázán a malé odstavné plochy v bezprostředním okolí Bahen by očekávaný velký zájem neustály. Organizátoři opět počítají s dvojicí velkokapacitních parkovišť. Jedno se nachází nad Dobřívem a druhé nad areálem bývalých kasáren ve Strašicích, tedy na jiné louce, než bývalo v předchozích letech. Po vjezdu do obou obcí by řidiče měly navést informační směrovky. Z obou parkovišť je to do centra dění přibližně tři až čtyři kilometry chůze. Kdo se na podobnou vycházku po brdských hvozdech necítí, může využít autobusovou dopravu, kterou organizátoři zajistili až do šesté hodiny odpoledne. Ze strašického parkoviště je to však k zastávce autobusu asi kilometr pěšky.

Chcete-li strávit příjemný den v brdské přírodě a se zajímavou technikou, ke které se našinec jen tak nedostane, určitě se na Bahna v sobotu 22. června vydejte. Potěší i fakt, že vstupné se sem neplatí. Nejen malí a velcí kluci si odsud budou moci odvézt spoustu zážitků, ale i upomínkový předmět nebo nějakou military proprietu z vojenských výprodejů, jejichž prodejní stánky vedle jiných na akci také najdete.

3 komentáře

  1. Karel Urban napsal:

    Doba, kdy Bahna byly “Bahna” jsou již pryč. Cílené meliorace, zarůstání lokality v souvislosti s ukončením výcviku už za dob vojenského újezdu, významné srážkové změny, to vše přispělo k “vysušení” této lokality. Na druhé straně by se tato situace dala zvrátit, především rozsáhlým vykácením, nasměrováním srážkových vod z okolních svahů atd. a z lokality by se rázem mohla stát výkladní skříň CHKO Brdy. Správa CHKO Brdy bohužel nenastartovala svůj potenciál a zatím pouze kopíruje činnost ochranářů z doby vojenského újezdu, ač má pro svojí činnost nesrovnatelně lepší jak finanční, tak legislativní a personální podmínky.

  2. Karel Urban napsal:

    Bohužel. Nicméně pořád je to zajímavá lokalita, je tam v podstatě všechno co se týče druhů. Na druhou stranu lokalita je z pohledu ochrany přírody rok od roku v horším stavu, vojsko už tam necvičí, čili neprovádí tzv. vojenský management a je potřeba tam rozumně investovat. Taky by bylo vhodné tam změnit vodní režim, tedy zadržovat vodu. Jsou to I. a II. zony, historicky a současně mimo zájmy VLS, protože jim lokalita v minulosti nepatřila a tudíž tam nejsou nastaveny lesní hospodářské plány. Bylo by to o trpělivosti a pravidelných investicích, chvíli by to trvalo. Mě se bohužel zájem o lokalitu nepodařilo na Správě CHKO prosadit. Bylo by to příliš složité, pasení kraviček a koziček je z pohledu uživatelů sociálních sítí daleko zajímavější. A tomu je dnes veškerá činnost správy podřízena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *