¨

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR mapuje významné stromy v Brdech

Brdy, to jsou hlavně lesy. Ačkoli se jedná o komplexní ekosystémy, my lidé v nich vidíme především stromy. Není ale strom jako strom. Některým se poštěstí narůst tak, že tvoří významné krajinné prvky a dostává se jim zvláštní ochrany. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v současnosti takové dřeviny na území Brd mapuje. A protože spousta turistů, trampů a milovníků přírody má Brdy prochozené skrz naskrz, vyzývá ke spolupráci i veřejnost.

Památné lípy U Křížku v Mirošově

Památné lípy U Křížku v Mirošově

Významným stromem je myšlen takový listnáč, jehož obvod kmene přesahuje 350 cm, jehličnan s obvodem kmene přes 300 cm nebo ovocná dřevina s obvodem kmene přes 200 cm. Takových stromů samozřejmě nejsou plné lesy. Rostou nejčastěji na hůře dostupných místech a periferiích, kam se těžař často nevydává nebo naopak v místech, kde dříve žili lidé a právě prastaré stromy tu zůstaly jako určité memento. Padrť, Hrachoviště, Kolvín, Skelná huť, nebo i vrchol Kamenné či okolí Břízkovce – tam všude už jsou podobní velikáni zmapovaní.

A jak se mapování zúčastnit? Stačí informace o stromu a jeho fotografii nahrát do terénní mapovací aplikace Survey 123 for ArcGIS nebo do formuláře na stránkách stromyvbrdech.nature.cz. Tam také naleznete všechny důležité informace.

Aktuálně databáze čítá téměř padesátku významných stromů a další jistě ještě přibudou. Z nich pak odborníci z AOPK vyberou ty nejzajímavější, které si zaslouží status památných. Takto jsou nyní chráněny například buky lesní v Teslínech a v Orlově, douglaska u třítrubeckého zámečku, duby na Záběhlé nebo javor klen na Hrachovišti. V podbrdských městech a obcích a jejich okolí rostou takových stromů desítky. Snahu zachovat je ve spolupráci s majiteli a správci konkrétních území však AOPK slibuje pro všechny významné stromy, nejen pro ty, které získají status památných.

Mohlo by se Vám také líbit...

Jeden komentář

  1. Karel Urban napsal:

    Ta spolupráce s veřejností je velmi důležitá, protože zaměstnanci Správy CHKO Brdy se umí do dnešního dne pouze pohybovat po velkých lesních cestách kde toho moc neuvidí. Tedy ti, co se občas vypraví do terénu a bojí se, že zabloudí. Vedle toho brzo vyčerpají náměty z mapy VLS, kde jsou vyznačeny významné stromy z pohledu hospodáře a kterou si okopírovali. Významný strom z vlastní iniciativy, bez nápovědy a zkopírovaných dokumentů, do dnešního dne neobjevili ani jeden. Není výjimkou, že i mne do dnešního dne někteří zaměstnanci volají, abych jim ukázal cestu a popsal místo, kde údajně je takový nějaký …. Výzva směrem k veřejnosti je jenom smutným příběhem o tom, jak 8 – 10 lidí na správě (s podporou dalších zaměstnanců AOPK), nejsou schopni pracovat samostatně a zorientovat se ve svěřeném území. A tak laciný populismus k veřejnosti o vstřícné správě jenom zakrývá vlastní neschopnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *